283963-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal Projektering gata
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Projektering gata
BeskrivningDenna upphandling avser ramavtal av konsulttjänster till Västerås stad för specialistkompetens inom uppdragsområde projektering gata.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101243:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Optioner
Beskrivning av alternativenRamavtalet gäller från den dag då kontrakt tecknas, preliminärt 2025-09-01 till och med 2027- 08-30 med möjlighet för Beställaren att förlänga med ett plus ett år (1+1) år, ett år i taget som längst t o m 2029-08-30. Ramavtalet förlängs per automatik om ingen uppsägning sker. Uppsägningen ska ske skriftligen tre (3) månader innan ramavtalets utgång.