283989-2017 - ResultatSverige-Linköping: Aktivt kol
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktivt kol.
Referensnummer: 17/75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24954000 Aktivt kol
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leveranser av aktivt kol för rökgasrening vid drift av avfallseldad kraftvärmeproduktion vid B anläggning Gärstadverket i Linköping.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kolet ska vara i pulverform. Leveranser sker i bulk och L ska blåsa in kolet till silo. Anläggningen har 3 stycken silos för mottagning av aktivt kol (KV50: 50 m³ KV61: 50 m³ och KV62: 60 m³). Leveranser ska ske inom 5 arbetsdagar. Akuta behov kan uppstå och produkten ska då kunna leveras inom 2 arbetsdagar.
Uppskattad årsvolym är cirka 290 ton per år. Idag används produkten EcoSorb BP Serie. Upphandlingen omfattar angiven eller likvärdig produkt med motsvarande tekniska egenskaper och motsvarande eller bättre reningseffekt.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.