283990-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorer och datortillbehör
Referensnummer: KSUH21/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla köp och hyra av datorer, bildskärmar, surfplattor, tillbehörsutrustning samt konsulttjänster.
Upphandlingen beräknas omsätta ungefär 6 000 000 kr/år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 24 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30200000 Datorer och datamateriel, 30210000 Databehandlingsmaskiner (maskinvara), 30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen