283992-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Anläggning till hamnar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekenäs Båtbrygga
Referensnummer: 2021-33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34931000 Anläggning till hamnar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling va en Båtbrygga till Ekenäs
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandling- och kanslienheten.
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 2021-07-05 23:59.
Beställaren avser att upphandla en båtbrygga enligt följande kravspecifikationer:
Bilaga 3 Kravspecifikation Ekenäs Båtbrygga
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Visma TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Visma TendSign.
Sista dag för frågor är 2021-06-21.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34930000 Marin utrustning, 34950000 Bärande utrustning, 45244200 Bryggor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
Tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Omfattning
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Upplysningar under anbudstiden
Leverantören ansvarar för att denne har tagit del av upphandlingsdokumentet i sin helhet, inklusive frågor och svar, innan denne lämnar sitt anbud. Leverantören uppmanas därför att innan anbud lämnas kontrollera via Visma TendSign om nya uppgifter om upphandlingen tillkommit.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Ekenäs Båtbrygga Kravspecifikation