283997-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av laboratorieutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Montage, demontage, hantverkstjänster och flytt i laborativa miljöer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Montage och demontage i laboratorielokaler och tillhörande skrivrum. Också flytt av inredning i laboratorier och tillhörande skrivrum, inklusive kemikalier, tyngre utrustning, biblioteksinredningar och känsligt material. Vissa hantverkstjänster kopplade till ovanstående tjänster kommer också att upphandlas.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
51430000 Installation av laboratorieutrustning, 45420000 Snickerimonteringar, 45421153 Montering av väggfasta möbler, 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63110000 Godshantering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.