284068-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Renovering av byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering, om- och tillbyggnation Lillåns skola, F-6
Referensnummer: 2018/39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objekten
Futurum Fastigheter i Örebro AB har av vår hyresgäst Örebro Kommun, fått i uppdrag att göra en om- och tillbyggnad på Lillåns skola F-6. Tillbyggnaden omfattar ca 950 BTA i två plan. Till det skall en omfattande renovering av befintliga lokaler göras. Se förslagsritningar, Bilaga 6-14- Stammar- El- Värmesystem- Fönsterbyte- Delar av ventilationssystem- Samtliga ytskikt- Undertak och belysning- Erforderliga markarbeten
Vi önskar därför en samarbetspartner som kan hjälpa oss i detta viktiga uppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen