284097-2023 - ResultatSverige-Landskrona: Övervakningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevaknings- och Larmtjänster
Referensnummer: 2018/2367
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bevaknings-, väktar- och ordningsvaktstjänster, larmmottagning, utryckning, kameraövervakningstjänster samt andra tjänster av skyddande karaktär för byggnader och personal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35121700 Larmsystem, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föregående år var volymen ca 6 miljoner. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inkl. bilagor.
Staden lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Avtalet kan förlängas upp till två (2) år, ett (1) år i taget, med oförändrade villkor om båda parter är överens om det. Förlängningen blir giltig först efter det att skriftlig överenskommelse har träffats mellan parterna.
Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som staden rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad. Staden kan vara hänvisad till att använda sig av anvisade leverantörer vid större evenemang.