2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn Naturbruksutbildning
Beskrivning: Jämtlands Gymnasieförbund (JGY) annonserar genom en frivillig förhandsinsyn om att undantaget för tekniska skäl enligt 6 kap 14 § 2 p. i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) kommer att användas för en naturbruksutbildning för hästhållning, med inriktning trav. Av tekniska skäl kan endast Wången AB leverera tjänsten. Med tekniska skäl menar JGY att ingen leverantör har möjlighet idag, eller vid avtalsstart att erbjuda utbildningen inom JGYs närområden. Att erbjuda utbildningen förutsätter tillgång till ridanläggningar och utbildningslokaler. Sådana specifika lokaler finns inte hos någon annan än hos den leverantör som kommer att avtalas med. Att lokalerna finns inom närheten till JGYs övriga verksamhet är en förutsättning eftersom övriga utbildningstimmar sker i egen regi. Elever som sökt sig till JGYs travutbildning ska kunna ta sig mellan sina lokaler relativt enkelt. JGY har gjort marknadsundersökningar och kommit fram till att endast en leverantör (Wången) finns på marknaden inom rimligt avstånd. För att försäkra sig ytterligare annonserades 2024-01-31 RFI: Naturbruksutbildning med inriktning hästhållning ref nr 24/8. I denna RFI svarade en leverantör att den inte kan, men hade kunnat leverera, om man sänkte krav. JGY har efter denna RFI kontaktat leverantören och undersökt om det var möjligt för dem att kunna nå upp till kraven senast vid avtalsstart. Leverantören har dock dragit sig ur som intressent då den insett att tjänsten i nuläget inte skulle kunna levereras till JGY. Travutbildning är en mycket specialiserad tjänst, som kräver omfattande resurser i form av personal, hästar och lokaler. I Sverige finns enstaka leverantörer som verkar. För att kunna genomföra utbildningen i de kommuner där JGY verkar och har sina lokaler finns dock i dagsläget ingen som kan leverera en motsvarande tjänst till terminsstarten. Eftersom den marknadsundersökning som gjorts inte hittat någon faktisk alternativ leverantör kommer JGY att teckna ett avtal med Wången AB för de tjänster av som krävs för att bedriva yrkesutbildning inom gymnasieskolans naturbruksprogram med inriktning hästhållning. I tjänsten ingår att Wången ska tillhandahålla: Undervisande personal med erforderlig kompetens. Adekvata lärmiljöer och lärverktyg i form av hästar, anläggningar, utrustning och övriga läromedel samt förbrukningsmaterial. Ändamålsenliga lokaler för undervisningen samt arbetsplatser för lärare och utrymmen för elevhälsans verksamhet. Skolbibliotek. Avtalet som tecknas gäller från och med 2025-07-01 till 2029-06-30, med möjlighet till förlängning om 1 + 1 år. Meddelande om förlängning lämnas senast 8 månader före avtalstidens utgång. I samband med annons om förhandsinsyn träder en avtalsspärr i kraft. Avtalet kommer att tecknas tidigast 10 dagar från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats och då avtalsspärren därmed har gått ut. Överprövning av beslutet kan göras hos förvaltningsrätten i Härnösand.
Intern identifierare: 24/8
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 03322300 Hästar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000