Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av gas och gasol
Referensnummer: KS 2019/00205
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09100000 Bränslen
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp och leverans av gas och gasol i gasflaskor, samt hyra av gasflaskor ingående i ett bytessystem. Även koldioxid ingår i upphandlingen där avrop och leverans kommer att ske ett par gånger per år till en (1) anläggning och som ska tankas in i befintliga tankar. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej