Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem Hofors kommun
Referensnummer: 7578
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp Gävleborg upphandlar för Hofors kommun ett nytt ekonomisystem. Upphandlingen avser leverans-, support- och underhållsavtal för programlicenser, tjänster för installation, konvertering, parametersättning, utbildning, driftsättning och förvaltning av system.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444100 Faktureringssystem, 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen