Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personlarm
Referensnummer: 3.2.1-2018-26871
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35121700 Larmsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket har utifrån hotbild och verksamhetskrav behov av produkter och tjänster inom området personlarm. I dagsläget har Migrationsverket avtal med en leverantör som tillhandahåller personlarm och larmcentralstjänst men hanterar till största del administrationen inom myndighetens säkerhetsfunktion. Målsättningen med denna upphandling är att etablera ett avtal där leverantören är en stödjande samarbetspartner med helhetsansvar för personlarm inklusive samtliga närliggande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35121000 Säkerhetsmateriel, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen