284373-2022 - ÄndringSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrustning för analys av PK/PT INR
Referensnummer: UC-2021-496
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland upphandlar Utrustning för analys av PK/PT INR.
Anbudsområde 1 - Utrustning för analys av PK/PT INR till enheter med Diagnostikcentrums personal och/eller av Diagnostikcentrum godkända enheter, Anbudsområde 2 - Utrustning för analys av PK/PT INR till övriga enheter som inte omfattas inom anbudsområde 1. Upphandlingen genomförs som en samverkansupphandling med följande kommuner (anbudsområde 2): - Finspångs kommun, Linköpings kommun, Söderköpings kommun, Valdemarsviks kommun.
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller två anbudsområde/n. Respektive anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig. Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud per anbudsområde under förutsättning att så många anbud lämnas samt att så många anbud uppfyller alla obligatoriska krav.