284388-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Patientjournalsystem
Referensnummer: 2.2-5725-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning av ett patientjournalsystem med stöd för läkemedelshantering och laboratorietjänster inklusive konfigurationer och integrationer, som ska användas för journalföring av hälso- och sjukvårdsinsatser för barn, ungdomar och klienter på SiS samtliga vårdenheter. SiS ska få tillgång till ett färdigt patientjournalsystem inför våren 2024. Vidare ska utbildning för cirka 600 användare/slutanvändare genomföras innan slutleveransen. Målbilden är att slutanvändare ska få ett välfungerande patientjournalsystem för dokumentation, som bidrar till enkel och effektiv journalföring för patienter på SiS enheter.
SiS uppskattar avtalsvärdet för en tio (10) årsperiod till ca 25 000 000 kronor.
Anbud ska lämnas för hela uppdraget.
SiS kommer att ingå ett avtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48800000 Informationssystem och servrar, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 48814500 Datorstött patientsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen