Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandkonsulttjänster och Sprinklerkonsulttjänster
Referensnummer: 733-2019/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Riksdagsförvaltningens behov av konsultstöd från brand- och sprinklerkonsulter. Upphandlingen är indelad i två anbudsområden; 1. Brandkonsulttjänster och 2. Sprinklerkonsulttjänster. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett område eller på båda. Separata ramavtal kommer att tecknas per anbudsområde. RDF avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör per område. För ytterligare information om upphandlingen hänvisas till innehållet i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen