284501-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter - Tekniska specialister
Referensnummer: 22/122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av tekniska specialister till Akademiska Hus verksamhet på ramavtal. Ramavtalen avser avrop upp till angivna avropsgränser. Ramavtal tecknas för olika kategorier och geografiska områden separat.
Kategorierna som ingår är:
- Miljö- och klimatsamordning
- Återbruk
- Akustik
- Brand
- Kalkyl
- Fukt
- Hiss- och transportanläggningar
- Energitjänster operativa
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen