Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: UPP-2022/001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Huddinge kommuns och Huddinge Samhällsfastigheter ABs behov av företagshälsovård. Företagshälsovårdstjänsten ska ge adekvat och professionellt stöd i arbetsmiljö- och rehabiliteringsarbetet samt flexibel och effektiv resursanvändning. Det innebära bland annat att chefer och medarbetare ska ha tillgång till rätt kompetens i rätt tid vid behov av främjande, förebyggande och rehabiliterande tjänster inom arbetsmiljöområdet. Tjänsterna riktar sig till såväl individer som grupper och organisationer. Leverantören av företagshälsovårdstjänster ska agera som en oberoende expertkompetens för samtliga chefer och medarbetare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Totalt kontraktsvärde uppskattas till ca 16 miljoner kronor, baserat på tidigare inköp och uppskattat framtida behov.