2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal EL- kontroll och besiktning 2026
Beskrivning: Upphandlingen avser uppdraget Ramavtal EL - kontroll och besiktning. Avropen kan ske inom samtliga förekommande skeden såsom förstudie-, program-, projekterings-, bygg- och förvaltningsskede samt ske i samband med om-, till- och nybyggnad. Avrop som inriktas på att upphandla en entreprenad kan innebära att projekterade handlingar ska anpassas både till ABT 06 och AB 04. Avropens storlek kan variera mellan mindre utredningar till större omfattande åtaganden. För mer info. se AUC.1.
Intern identifierare: 26RS420
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000