284530-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter - Projektering
Referensnummer: 22/121
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av projekterande konsulter till Akademiska Hus verksamhet på ramavtal. Ramavtalen avser avrop upp till angivna avropsgränser. Ramavtal tecknas för olika kategorier och geografiska områden separat.
Kategorierna som ingår är:
- Arkitekt
- Arkitekt labb
- Byggnadskonstruktion
- El-projektering
- VVS-projektering
- Styr och övervakning
- Mark- och landskapsprojektering
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71420000 Landskapsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen