284579-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Huvudgrossist livsmedel till kommunala verksamheter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelHuvudgrossist livsmedel till kommunala verksamheter
BeskrivningSammordnad upphandling av ramavtal Huvudgrossist livsmedel för Finspång-, Valdemarsvik-, Kinda-, Åtvidaberg- och Söderköpings kommuner. Upphandlingen avser huvudgrossist av livsmedel till kommunala verksamheter vilka bedriver kostverksamhet i storkök för tillagning av måltider för bl.a. skolor och äldreomsorg. Vissa verksamheter har mindre köksenheter som café och mottaginingskök med viss del egen beredning. Upphandlingen omfattar främst kollonialvaror, frysvaror och kaffe för storkök men även mindre kompletterande inköp av chark, frukt och grönt samt mejeri till de mindre köksenheterna.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:102880:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15980000 Alkoholfria drycker