284592-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Studiecirklar-Vattenhushållning
Referensnummer: 4.2.11-07808/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Studiecirklar Vattenhushållning - projektledning om kompetensutveckling för lantbrukare inom fem regioner.
Projektledningen avser studiecirklar kring jordbrukets vattenhushållning för lantbruksföretagare och anställda maskinförare på jordbruksföretag, anställda maskinförare på maskinstationer och andra aktiva inom de gröna näringarna till exempel entreprenörer som utför uppdrag om täckdikning och underhåll av diken.
Studiecirklarna ska fokusera på öppna och rörlagda diken både enskilda diken och diken som ingår i en samfällighet. Det gäller underhåll och förvaltning av dessa diken.
Uppskattat värde på hela upphandlingen med samtliga delar uppgår till 12 000 000 SEK. Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Upphandlingen sker under förutsättningen av att Jordbruksverket beviljas medel i landsbygdsprogrammet för denna aktivitet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 80510000 Specialutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektledning avseende kompetensutveckling för lantbrukare – Studiecirklar Vattenhushållning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på Studiecirklar Vattenhushållning - projektledning om kompetensutveckling för lantbrukare inom fem regioner.
Projektledningen avser studiecirklar kring jordbrukets vattenhushållning för lantbruksföretagare och anställda maskinförare på jordbruksföretag, anställda maskinförare på maskinstationer och andra aktiva inom de gröna näringarna till exempel entreprenörer som utför uppdrag om täckdikning och underhåll av diken.
Upphandlingen sker under förutsättningen av att Jordbruksverket beviljas medel i landsbygdsprogrammet för denna aktivitet.
Omfattning.
Upphandlingen avser projektledning för studiecirklar kring jordbrukets vattenhushållning för lantbruksföretagare och anställda maskinförare på jordbruksföretag, anställda maskinförare på maskinstationer och andra aktiva inom de gröna näringarna till exempel entreprenörer som utför uppdrag om täckdikning och underhåll av diken. Studiecirklarna ska fokusera på öppna och rörlagda diken, både enskilda diken och diken som ingår i en samfällighet. Det gäller underhåll och förvaltning av dessa diken.
Studiecirklarna ska erbjudas i hela Sverige. Samordningen sker på samma sätt som inom Greppa Näringen i fem regioner och du ska lämna anbud i minst en region.
För information om maximalt antal studiecirklar under avtalsperioden, se bilaga "Studiecirklar per region".
För information maximalt antal timmar och kostnader se bilaga "Timmar och fasta kostnader".
För information om restid och eventuell övernattning se 10.2.6.
Uppdraget innebär:
Projektledning. Bl.a. rekrytering och utbildning av cirkelledare, samordning och löpande stöd till cirkelledarna och administrativa arbetsuppgifter i samband med studiecirklarna.
Vid behov anordna öppna arrangemang med koppling till arbetet i studiecirklarna. Anordning av maximalt två öppna arrangemang per region.
Det finns underlag om hur cirkelledarutbildningen och aktiviteterna i studiecirkelträffarna kan genomföras, se bilagor:- "Aktiv förvaltning och underhåll av enskilda och samfällda diken, studievägledning för cirkelledare och cirkeldeltagare"- "Upplägg av cirkelledarutbildning"
Underlagen är inte helt färdigredigerade ännu men kommer att vara det vid avtalsstart.