284630-2016 - ResultatSverige-Umeå: Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyckelförvaringsenheter för hemtjänsten.
Referensnummer: 15214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommuns nuvarande nyckelhantering för verksamheter inom ordinärt boende äldreomsorg är mycket tidskrävande och tydliga säkerhetsrisker föreligger.
Ett stort antal nycklar hanteras dagligen och kontrollen över denna hantering är inte fullgod.
Utöver ovan nämnda brister får den nuvarande nyckelhanteringen även en negativ inverkan på kvalitet i insats för berörda brukare. Detta sker bland annat genom att planering av insatser idag påverkas av tillgänglighet på nycklar vilket försämrar möjligheterna till god personalkontinuitet.
Umeå kommun efterfrågar funktionalitet kopplad till de fördelar som själva låsfunktionen kan ge och inte krav på tids- eller insatsregistrering.
Vi efterfrågar därför en nyckelförvaringsenhet för förvaring av brukarens egen nyckel. Brukarens egen nyckel ska användas för att låsa upp dörren in till sin bostad där nyckelförvaringsenheten låses upp med ett mekaniskt nyckelsystem som leverantören erbjuder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen