284654-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Junibackens skola om- och tillbyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Junibackens skola om- och tillbyggnad
Beskrivning: Junibackens Skola är en F-6 skola samt förskola som idag är utspridd i olika lokaliteter i sydöstra Ludvika. Efter förestående om- och tillbyggnad kommer skolan att samla ihop hela verksamheten till en enhetlig och komplett F-6 skola med två parallella klasser i varje årskurs. Elevantalet blir 430 och antal lärare 50. Skolan byggs om i befintliga delar både till layout och ytskikt.
Intern identifierare: 26/2
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000