2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lokalvård
Beskrivning: Kulturförvaltningen består av avdelningarna Kulturskolan Stockholm (KS), Stockholms stadsbibliotek (SSB), Museer och Konst (MoK), Liljevalchs konsthall, Evenemang och Kulturstrategiska samt Administrativa staben. Upphandlingen avser ytor i såväl publika ytor som kontorsytor och omfattar ca 70 lokaler om tillsammans ca 45 000 m² städyta. Verksamhet bedrivs i vissa av verksamheterna både dag och kvällar upptill sju dagar i veckan.
Intern identifierare: KUL 2025/283
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Lokalvård