2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ryggkirurg (köps vård)
Beskrivning: Uppdraget avser bedömningsbesök av patienter med ryggåkomma samt eventuell ryggkirurgi för patienter 16 år och äldre. Uppdraget omfattar utredning, diagnostik, behandling/operation och uppföljning av patienter. Leverantör ska följa nationella och regionala medicinska riktlinjer (RMR) inom området och för uppdraget övriga adekvata RMR om inget annat anges, se Vårdgivarwebben.1 Leverantören ska kunna ta emot och kunna behandla patienter i ASA-klass 1–
Intern identifierare: OSN 2023-02268
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs som en Upphandlingsförfarande, en icke direktivstyrd annonspliktig upphandling enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling 19 kap LOU. Villkor för genomförandet beskrivs i upphandlingsunderlaget. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Mall VGR Anbudsinbjudan och avtal (4) (1) (1)