2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skapa förutsättningar för jobb eller studier samt kartläggning
Beskrivning: Upphandlingen avser arbetsmarknadspolitiska åtgärder för vuxna individer som av olika skäl inte fått fäste på arbetsmarknaden samt har behov av rustande, kompetenshöjande och arbetsfrämjande insatser.
Intern identifierare: 1049/24
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Enligt upphandlingsdokument
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85312300 Vägledning och rådgivning
Ytterligare klassificering (cpv): 75200000 Samhällstjänster, 80000000 Undervisning och utbildning, 85312310 Vägledning, 85312320 Rådgivning, 85312500 Rehabiliteringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Allmänna delar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ramavtalsområde 1- Skapa förutsättningar för jobb eller studier
Beskrivning: Detta ramavtalsområde omfattar rustande och kompetenshöjande insatser, arbetsmarknads och- jobbfokuserade insatser samt hälsorelaterade insatser. Insatserna ska vara språkutvecklande.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ramavtalsområde 2- Kartläggning
Beskrivning: Detta ramavtalsområde omfattar kartläggning. Leverantören ska tillhandahålla kartläggning av deltagarens nivå enligt nedan: språkkunskaper i svenska hälsa utifrån ett fysiskt och psykiskt välbefinnande (ej medicinsk diagnos) digital kompetens grundläggande kunskap och förståelse för arbetsmarknaden samt samhället utifrån ett arbetsmarknadsperspektiv.
Ytterligare klassificering (cpv): 75200000 Samhällstjänster, 80000000 Undervisning och utbildning, 85312310 Vägledning, 85312320 Rådgivning