284750-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av styr- och reglersystem – Upphandling av Styr och regler i anläggningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av Styr och regler i anläggningar
BeskrivningKarlshamnsbostäder AB är ett kommunalt allmännyttigt bostadsbolag i Karlshamn. Bolaget har ca 2 300 lägenheter fördelat på 140 000 m² bostadsyta samt 55 000 m² lokaler, främst boende och LSS-boende åt kommunen. Ungefär halva beståndet finns i centrala Karlshamn men bolaget erbjuder också boende och lokaler i Mörrum, Asarum och Svängsta. Karlshamn Energi koncernen levererar el, fjärrvärme, fiber och vatten. Karlshamn Energi är en koncern där verksamheten bedrivs i flera bolag. Moderbolaget Karlshamn Energi AB och dotterbolagen Karlshamn Energi Elförsäljning AB, Karlshamn Elnät AB och Karlshamn Energi Vatten AB (VA-huvudman för Karlshamns kommun). Dessa bolag behöver upphandla tjänster och material enl nedan Uppdraget avser: Beståndet består av befintliga styr- och reglersystem av fabrikatet Siemens. Support på distans, avhjälpande åtgärder på plats, uppkoppling av nya objekt i befintliga system. Utförande av underhåll och reparation av befintliga anläggningar. Även utbildningar skall kunna erbjudas för beställarens personal, vid behov och beställs separat.Samt kan material avropas enl bilagor.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 51900000 Installation av styr- och reglersystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113366:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör