284761-2019 - PlaneringSverige-Sollentuna: Public relations
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster
Referensnummer: SK2019-0131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79416000 Public relations
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av kommunikationstjänster inom fyra områden:
1. Strategisk rådgivning
2. Grafisk formgivning och produktion
3. Film
4. Möten och evenemang
Plan att anta två rangordnade leverantörer inom varje anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32342400 Ljudanordningar, 39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79416000 Public relations, 79416100 Managementtjänster avseende public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79822500 Grafisk formgivning, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79956000 Anordnande av mässor och utställningar, 92100000 Film- och videotjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen