284798-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ronneby: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: 22/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser städtjänster enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten för Ronneby kommun, AB Ronnebyhus och Ronneby Miljö & Teknik AB
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudets form
Anbud skall avges skriftligt på svenska. Reservationer, alternativa eller så kallade sidoanbud accepteras inte. Bilaga 2 skall ifyllas och insändas med anbudet.
Anbudets giltighetstid och sista dag för frågor
Anbudet skall vara bindande t o m 2022-12-31 . Sista dag för frågor 2022-06-21
Frågor och svar
Om anbudsgivaren upplever förfrågningsunderlaget som oklart eller otydligt är det viktigt att beställaren kontaktas så att missförstånd kan undvikas. Frågor med anledning av upphandlingen skall ställas skriftligt via www.tendsign.com under rubriken frågor och svar.
Leverantör som inte hämtat förfrågningsunderlaget direkt från TendSign måste själv bevaka ev frågor och svar.
Godkännande av förfrågningsunderlag
Genom att inkomma med anbud godkänner anbudsgivare de villkor som uppställts i förfrågningsunderlaget. I det fall anbudsgivare finner att villkor eller förutsättningar som angivits i detta underlag är felaktiga skall detta uppmärksammas, samt eventuellt överprövas till förvaltningsrätten, innan anbudstidens slut, för att möjliggöra förtydligande och eventuell rättelse från Ronneby kommun.
Ersättning
Ersättning för nedlagt arbete som har samband med anbudsgivning utgår ej.