284838-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - konstuppdrag Förlossning och Neonatal Östra sjukhuset Göteborg
Referensnummer: FAST 2020-00826
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92310000 Konstnärligt och litterärt skapande samt tolkningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av tre konstuppdrag till Förlossning och Neonatal, Östra sjukhuset i Göteborg.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Urvalsupphandling består av tre konstuppdrag till det nya höghuset för förlossnings- och neonatalverksamhet på Östra sjukhuset i Göteborg.
De tre aktuella konstuppdragen är:
1) Entréområde, skulpturalt och på fasad
2) Trapphus och korridorer
3) Dagrum på vårdavdelningar