284850-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Reparation och underhåll av hissar
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal av hissar
Referensnummer: 23059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Säljaren ska i sitt anbud offerera fast pris för serviceavtal med gränsbelopp per hiss. Samtliga hissar som finns i bifogad hissförteckningen ska ingå, hissar kan tillkomma eller avgå under avtalsperioden. Säljaren ska genomföra förebyggande underhåll i den omfattning som krävs för att upprätthålla sådan god kvalitet som krävs för att uppnå funktionskraven. Det förebyggande underhållet ska även vara anpassat till hissen användningsområde. Service ska göras (en) 1 g per år/per hiss om inte annan överenskommits med köparen. Vid behov av fler besök än (en) 1 g per år ska kontakt tas med köparen.
Med gränsbelopp menas att samtliga åtgärder upp till 7 000 kr per tillfälle och hiss ska ingå i det serviceavtal per hiss som offereras. Med samtliga åtgärder avses service, reparationer, felavhjälpning och utbyte av delar samt eventuell omprogrammering av nödtelefon. Undantaget är skador som uppstått till följd av skadegörelse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Service av hissar