284883-2025 - Resultat
Sverige – Hälso- och sjukvård samt socialvård – Halvvägshusplatser med stöd i grupp- och enskilt boende
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHalvvägshusplatser med stöd i grupp- och enskilt boende
BeskrivningKriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer för placering på halvvägshusplats för klienter som vistas utanför anstalt enligt den särskilda utslussningsåtgärden halvvägshus enligt 11 kap 4§ fängelselagen (FäL). En halvvägshusplats kan definieras som en placering med stöd i ett drogfritt grupp- eller enskilt boende präglat av ett miljöterapeutiskt förhållningssätt. Boendet ska vara bemannat dygnet runt och personalen ska kontrollera att placerad följer villkoren för vistelsen samt ge socialkurativt stöd i syfte att underlätta utslussning till samhället. Ett halvvägshus jämlikt 11 kap. 4 § fängelselagen (2010:610) är ett av Kriminalvården kontrollerat hem som är anpassat för att ge intagna under utslussning från anstalt särskilt stöd och tillsyn. Kriminalvården har upphandlade halvvägshus i Stockholm, Göteborg och Malmö som drivs i extern regi. Halvvägshusplatserna syftar till att komplettera dessa halvvägshus för att tillgodose en ökad efterfrågan av denna placeringsform och för att Kriminalvårdens enheter ska ha tillgång till ett varierat utbud av placeringsalternativ i hela landet. Halvvägshusplats delas in i tre olika anbudsområden. Dessa har gemensamma grundkrav men delvis olik utformning av tjänsten: Halvvägshusplats – gruppboende: Motsvarande halvvägshus i Kriminalvårdens regi och där klienten under eget ansvar vistas i en miljö som är öppnare än den som finns i en anstalt klass 3. Samtidigt får hen del av det stöd och den hjälp som Kriminalvården, andra myndigheter och boendets personal kan erbjuda. Halvvägshusplats - gruppboende med tilläggstjänst: Motsvarande halvvägshusplats gruppboende men där placeringen kompletteras med tilläggstjänst i form av aktiva stöd- och behandlingsinsatser i syfte att underlätta klients återgång till yrkesliv och samhälle. Sådana behandlingsinsatser får dock inte innehålla inslag som kräver HVB-tillstånd. Halvvägshusplats - enskilt boende: Plats i enskilt boende, genom familjehemsleverantör eller motsvarande, som kan bestå av plats i familj eller plats i rum/byggnad i anslutning till en familj. Sådan placering ska alltid kombineras med elektronisk övervakning. Kriminalvården ansvarar för placeringskostnad fram till dag för villkorlig frigivning. Om behov föreligger av fortsatt boende måste placeringen i så fall betalas av annan huvudman, normalt av socialtjänsten. Placeringen ska i tillämpliga delar överensstämma med Kriminalvårdens vision och värdegrund som framgår av måldokumentet ”Bättre ut”, se bilaga. Upphandlingen riktar sig till både privata aktörer och offentligt driven verksamhet.
Intern identifierare2024-2459
Typ av förfarandeAnnat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste känneteckenSe upphandlingsunderlag
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningSe upphandlingsdokument
Mängd1 040 timmar
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel3 Halvvägshusplats enskilt boende
BeskrivningHalvvägshusplats i enskilt boende kan bestå av plats i familj eller i rum/byggnad i anslutning till en familj. Klienten ska få det stöd och den kontroll som det enskilda boendets stödpersoner och leverantören kan ge tillsammans med vad Kriminalvården och andra myndigheter kan erbjuda. Klienten ska ha eget ansvar med självhushållning, egna fritidsverksamheter och sysselsättning utanför boendet. Boendemiljön ska vara trygg och främja en positiv utveckling hos klienten. Detta innebär att boendet ska vara drogfritt och familjevärden ska vara en god förebild. Leverantör för halvvägshusplats enskilt boende ska minst en gång per år begära utdrag ur belastningsregister aktiva familjevärdar.
Intern identifierare2024-2459-1
Huvudklassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
Mängd1 timme
Del (anbudsområde)LOT-0003
Titel2 Halvvägshusplats i gruppboende med tilläggstjänst
Intern identifierare2024-2459-2
Del (anbudsområde)LOT-0004
Titel1 Halvvägshusplats i gruppboende
Intern identifierare2024-2459-3