284891-2023 - ÄndringSverige-Karlstad: MR-kameror
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Magnetkameror (MR)
Referensnummer: RS/230011
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33113110 MR-kameror
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland ska upphandla regionens behov av magnetkameror (MR).
Avtalet kommer att tilldelas till en leverantör.
Upphandlingen avser magnetkameror med fältstyrkor 1,5T och 3T.
1,5T-utrustningen är avsedd för generell användning
3T-utrustningen är avsedd för undersökningar som kräver högre fältstyrka, främst undersökningar som ingår i SVF-processer, det vill säga MR rectum, prostata och så vidare