2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fyrfacks avfallskärl
Beskrivning: Bengtsfors Energi AB upphandlar fyrfackskärl som kommer att avropas för leverans kvartal 3 2027. Utställning av kärl ska ske kvartal 3 2027. Distributionen av de nya kärlen till abonnenten bör ske i samband med ordinarie tömningstur för de gamla kärlen. Kärlen ska placeras i närheten av gamla kärl där de inte står i vägen. Vid distribution ska kärlen vara monterade och försedda med överenskommen information/tillbehör, dekaler samt vara rena. Inläsning av koordinater, koppling av kärl till abonnent samt inmatning i respektive köpares register (ex EDP och CST) ska ske vid varje utplacering. Distributionen ska utföras med så lite störning som möjligt för abonnenten. Vid felaktig distribution är leverantören skyldig att rätta till felet inom 3 arbetsdagar efter det att leverantören har underrättats om detta. Inför uppdraget ska beställaren, leverantören, aktuella entreprenörer för insamlingsuppdraget gamla och eventuella nya, tillsammans ta fram en tid- och genomförandeplan för hur uppdraget på bästa sätt ska genomföras samt specificera när och var kärlen ska sättas ut. Den UM garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer. Uppskattat behov ca 10 600 kärl.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44616200 Avfallstunnor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117923:Lot:1