Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av besöksservice
Referensnummer: 2019/0469
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tanums kommun har för avsikt att låta en extern aktör vara utförare för kommunens besöksservice och marknadsföringsuppdrag med målet att attrahera besökare till vår kommun.
Uppdraget ska ske i förenlighet med kommunens antagna strategidokument samt i enlighet med avsiktsförklaring för besöksnäringen i Bohuslän, kallad ”Ett enat Bohuslän” och ställningstaganden i denna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79340000 Reklam och marknadsföring, 79416000 Public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen