Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Huvudstudie Fengersfors-Knarrbyn
Referensnummer: UH-2021-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att genomföra en huvudstudie avseende objektet Fengersfors-Knarrbyn i Åmåls kommun. Syftet med huvudstudien är att utifrån en fördjupad undersökning och utredning göra en bedömning av miljö- och hälsoriskerna i området och bedöma saneringsbehovet. Detta innefattar att identifiera föroreningskällor, att avgränsa föroreningarnas utbredning i samt att kartlägga föroreningsspridningen. Syftet är vidare att få ett underlag med specifika rekommendationer om lämpliga åtgärder för att minska de miljö-och hälsorisker som är kopplade till påträffade föroreningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åmåls kommun har beviljats statliga medel för att genomföra en huvudstudie på Fengersfors-Knarrbyn med tillhörande verksamheter. Det som ska undersökas omfattar bruksområdet, deponiområden och brukets tidigare sågverksområde. Området har tilldelats riskklass 1, mycket stor risk.