284927-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare för Nya Konst i Göteborg
Referensnummer: 2070770-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har behov av byggledare i projektet Nya Konst som ska ansvara för att tillvarata Akademiska Hus intressen med utgångspunkt från Akademiska Hus krav och rutiner. Uppdraget avser projektering för systemskedet, med utgångspunkt från hittills framtagna programhandlingar för en entreprenad i samverkan.
Allmän beskrivning
Akademiska Hus avser att bygga ett kvarter för i huvudsak den Konstnärliga fakulteten vid Göteborgs universitet. Det nya kvarteret omfattar ca 40 000 kvm BTA, varav ca 10 000 kvm BTA är ombyggnad.
Projektet genomförs som en utförandeentreprenad i samverkan och ansluter till AB 04.
För närvarande befinner sig projektet i slutet av systemskedet med fastställda systemhandlingar. Framtagning av riktkostnadskalkyl samt beslutsunderlag för projektet pågår. Anmälan om bygglov är inskickat och förväntas erhållas under kvartal 3 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förutsättningar för uppdraget
I kort punktform kan projektet beskrivas enligt följande:
Förvärv av fastighet med p-hus, i direkt anslutning till Lilla Kjellbergska.
Rivning förvärvat p-hus.
Rivning av Kjellbergska byggnaderna.
Ombyggnad och underhåll av den befintliga 90-talsdelen Nyrénska, sedermera kallat Artisten.
Nybyggnad av Kuben och Längan.
Nybyggnad av parkeringsgarage för Parkeringsbolaget.
Nybyggnad av uppgång från Västlänkens Station Korsvägen som integreras i Längan för Trafikverket.
Bilden visar övergripande tidplan för projektet Nya Konst.
Uppdraget
I uppdraget ingår bland annat följande:
Tillsammans med Akademiska Hus projektledning och av denna upphandlad GE planera inför rivning och byggnation.
Tillsammans med Akademiska Hus projektledning driva byggnationen framåt samt följa upp utförande avseende tid, kvalitet och ekonomi.
Följa upp och säkerställa att gällande tekniska krav och regelverk uppfylls inklusive projekterad lösnings byggbarhet, samt att byggarbetsmiljö och säkerhetsskyddshantering efterföljs.
Tillsammans med Akademiska Hus projektledning leda byggmöten ungefär var tredje vecka under byggtiden, preliminärt under januari 2023 – juni 2027.