284966-2018 - ResultatSverige-Östersund: EKG-apparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EKG-apparater
Referensnummer: RS/1296/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33123200 EKG-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla EKG-apparater som ska användas på både barn och vuxna patienter för registrering av vilo-EKG i såväl primärvården som specialistvården. EKG-apparaterna ska kunna användas med både sugelektrodsystem och klisterelektroder.
Region Jämtland Härjedalen äger ett 60-tal vilo-EKG-utrustningar som används inom primärvård och specialistvård. Merparten (ca 3/4) av dessa utgörs av apparaten Schiller AT-10+, resterande av Cardiolex EC Sense. Ett fåtal Schiller AT-102 finns. Ungefär 2/3 av systemen är kompletterade med sugelektrodsystem, främst Quickels. Ett fåtal sugelektrodsystem från GE Healthcare samt Strässle finns. EKG-utrustningarna är i huvudsak inköpta mellan åren 2008 och 2011 under föregående ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla EKG-apparater som ska användas på både barn och vuxna patienter för registrering av vilo-EKG i såväl primärvården som specialistvården. EKG-apparaterna ska kunna användas med både sugelektrodsystem och klisterelektroder. Tagna EKG:n lagras i Cardiolex EKG-databas EC Store. Uppskattningsvis tas 40 000 vilo-EKG:n per år. Koppling mot folkbokföringsregister finns via systemet Master. Uppskattningsvis behöver ett 40-tal utrustningar införskaffas under en 4-årsperiod.