284990-2018 - ResultatSverige-Karlskrona: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färsk frukt, grönsaker och potatis
Referensnummer: KS 2018/237 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av Frukt, grönsaker och potatis till ALL kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222110 Tropisk frukt, 03222200 Citrusfrukt, 03222320 Äpplen, päron och kvitten, 15310000 Potatis och potatisprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns huvudsakliga behov av frukt, grönsaker och potatis till all kommunal verksamhet, dock företrädesvis inom områdena skola, barn- och äldreomsorg.
Allmän information
Upphandlingen omfattar Karlskrona kommuns behov av färsk frukt, grönsaker och potatis.
Totalt beräknas inköpen uppgå till ca 7 MSEK årligen. Uppgiften baseras på tidigare förbrukning och redovisas i syfte att ge en uppfattning om upphandlingens storlek. Bilaga 2 är ett exempel på hur fördelningen kan se ut under ett års tid. Volymerna kan komma att variera under avtalstiden och inga volymer garanteras
Kommunen är anslutet till det nationella målet för hållbar utveckling som innebär att minst 25 % av värdet på avropat livsmedel skall vara ekologiskt producerade, målet för 2020 är 50 %.
Karlskrona kommun förbehåller sig rätten att delta i projekt som främjar ekologiska odlare, Karlskrona kommun förbehåller sig också rätten att inhandla ekologiska produkter från annan leverantör i de fall avtalsleverantören inte har tillgång till produkten.