285019-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för förebyggande samt avhjälpande åtgärder på AUMA utrustning
Referensnummer: 20-0140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar förebyggande och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på AUMA elektriska ställdon med tillhörande växlar. Avtalet omfattar även utbyte av ställdon och växlar som av olika anledningar inte går att reparera. Orsakerna kan vara till exempel att ställdonet på grund av ålder inte går att få reservdelar till eller är uttjänat mekaniskt och elektriskt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 50532000 Reparation och underhåll av elektriska maskiner, apparater och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föremål för upphandlingen
Upphandlingen omfattar avtal avseende leverans av Tjänst för förebyggande samt avhjälpande åtgärder på AUMA utrustning till GE-koncernen.
Beställaren avser att teckna avtal med 1 Leverantör.Någon garanti avseende försäljningsvolymer ges inte.
Avtalet planeras gälla fr.o.m. 14.9.2020 t.o.m 14.9.2028. Efter 14.9.2023 finns det möjlighet fär båda parter att säga upp avtalet med 12 månaders varsel.