28507-2019 - ResultatSverige-Växjö: Avfallstunnor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallskärl
Referensnummer: 2018:14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44616200 Avfallstunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av avfallskärl är uppdelad i två olika delar:
Del 1. Fyrfackskärl för fastighetsnära insamling i storlek 240, 370 och 660 l och trädgårdsavfallskärl i storlek 370 l
Del 2. Restavfallskärl i storlek 80, 140, 190, 240, 370, 660 och 770 l och matavfallskärl i storlek 140 och 190 l
Optioner
— Utsättning och hemtagning av kärl i Markaryds och Älmhults kommun
— Taggning av fyrfackskärl
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Del 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39224340 Soptunnor, 44619000 Andra behållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: Del 2
34928480 Soptunnor och papperskorgar