285091-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Icke-reguljär passagerartransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Specialresor med minibuss och handikappfordon
Referensnummer: 17/339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser transporter av elever inom förskoleklass och grundskola samt grund-, och gymnasiesärskolan med minibuss eller specialfordon.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende transporter av elever inom förskoleklass och grundskola samt grund-, och gymnasiesärskolan med minibuss eller specialfordon.
Uppdraget avser transporter av elever i förskoleklass, grundskola samt grund- och gymnasiesärskola inom Jönköping och Habo kommun.Transporterna ska ske med minibuss och handikappfordon och upphandlas per anbudsområde. Förfrågningsunderlaget består av 4 anbudsområde och anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
Uppdraget avser inte skoltrafik av elever inom grund- och förskoleklass vilket upphandlas separat.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Uppdraget avser transporter av elever i förskoleklass, grundskola samt grund- och gymnasiesärskola inom Jönköping och Habo kommun.Transporterna ska ske med minibuss och handikappfordon och upphandlas per anbudsområde.
Förfrågningsunderlaget består av 4 anbudsområde
— Anbudsområde 1 Junedal
— Anbudsområde 2 Rosenlund
— Anbudsområde 3 Sanda
— Anbudsområde 4 Habo
Omfattning Skolskjutsen i anbudsområde 1 Junedal omfattar c:a 59 skolskjutselever i de fem huvudsakliga skolorna Junedalskolan, Junedal södra, Nyarpskolan, Stadsgårdsskolan och Tenhults Naturbruksgymnasium i anbudsområdet. Uppdraget omfattar 8 minibussar och 1 handikappfordon.
Skolskjutsen i anbudsområde 2 Rosenlund omfattar c:a 88 skolskjutselever i de två huvudsakliga skolorna Kålgården utbildningsenhet F-6 och Rosenlundsskolan F-6 i anbudsområdet. Uppdraget omfattar 11 minibussar och 1 handikappfordon.
Skolskjutsen i anbudsområde 3 Sanda omfattar c:a 55 skolskjutselever i de tre huvudsakliga skolorna Österängsskolan, Sanda grundsärskola samt Sanda gymnasiesärskolan i anbudsområdet. Uppdraget omfattar 5 minibussar och 5 handikappfordon.
Skolskjutsen i anbudsområde 4 Habo omfattar c:a 11 skolskjutselever i fem huvudsakliga skolorna Österängsskolan, Nyarpskolan, Junedalskolan, Sanda grundsärskola samt Sanda gymnasiesärskolan i anbudsområdet. Uppdraget omfattar 1 minibuss och 1 handikappfordon.
Utöver de fasta transporterna till och från skola ska fordonen kunna användas för kompletterande transporter såsom undervisningsresor och praktikplats m.m. inom anbudsområdet.
Vid eventuellt nytillkommande särskolor förbehåller sig beställaren rätten att välja lämpligast anbudsområde för denna skola.
Antalet skoldagar per läsår är cirka 185 dagar.