285114-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jämtland: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gips.
Referensnummer: RS/1662/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för köp av gips i olika material och kompletterande tillbehör.
Syftet med upphandlingen är att optimera vårt sortiment av produkter relaterat till immobilisering och stabilisering av frakturer. Vi söker ett sortiment som täcker ”normalbehovet” och där vårdgivaren ska kunna arbeta under devisen ”lätt att göra rätt”. Verksamheterna har påtalat ett behov av bredare sortiment av gipser än vad som är avtalat i nuläget.
Upphandlingen omfattar:
— Kalkgips,
— Glasfibergips,
— Polyestergips,
— Termoplastisk gips,
— Polster och och tubbandage,
— Gipssko,
— Övriga tillbehör.
Regionen förbinder sig inte till några mängder/volymer och accepterar inte ”bulkpriser” eller tillfälliga rabatterbjudanden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
De verksamheter som kommer att avropa merparten av produkterna är:
— Ortopedmottagningen/Gipsmottagningen och Akutmottagningen på Östersunds sjukhus som servar de ca 130 000 invånarna i Jämtlands län.
— Funäsdalens Hälsocentral, med ett stort tryck under skidturismens högsäsong då byn växer från 2 000 invånare till 25 000 personer.
— Åre Hälsocentral, där turismen utvidgats till att omfatta stora delar av året, ca 450 000 besökare per år.
Åre och Funäsdalen har en relativt hög omsättning av personal då hälsocentralerna måste anpassa sig efter topparna av patientflödet, detta innebär ett behov av återkommande utbildnings/informationsinsatser inför högsäsongerna.
Vilken typ av gips som kommer att användas beslutas utifrån varje enskild situation där den medicinska personalen utgår från patientens behov.
En framtida fördelning av förbrukning är svår att förutse men antas bli påverkade av de olika gipstypernas pris, produktens lämplighet i varje enskilt fall och kanske framförallt leverantörens information och utbildningsinsatser om sina produkter till verksamheternas personal.