285144-2018 - PlaneringSverige-Lycksele: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Linjetrafik Västerbotten 2020
Referensnummer: 20180629
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart december 2020. Följande linjer är aktuell för upphandling: 12, 17, 20, 21, 27, 29, 31, 32, 34, 37, 39, 43, 44, 46, 48, 71, 76, 98, 100, 101 - 111, 113, 117, 125- 130, 134 - 136, 138 - 155, 168, 171, 178, 202 - 203, 210, 212 - 217, 219, 224 - 229, 231 - 233, 236 - 237, 239, 251, 254, 258, 260, 301- 305, 416 - 425, 428 - 430, 432 - 440, 442. Totalt antal kilometer uppgår idag till 10 261 040 km/år. Linjerna kommer att delas in i olika objekt i upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 19 000 000,00 EUR
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Förhandsannon inför upphandling av kollektivtrafik i Västerbotten 2020
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser kollektivtrafik i Västerbottens län med trafikstart December 2020