Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Handlingtjänster inrikes
Referensnummer: FM2020-16581
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63730000 Diverse kringtjänster för luftfart
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten nyttjar flyg som transportmedel för gods och personal i myndighetens verksamhet. Utgångspunkten är att militära flygplatser nyttjas för att land och kvarbli samt lyfta ifrån. När militär flygplats inte är läglig att nyttja uppstår behovet att kunna nyttja civil flygplats istället. En förutsättning för att kunna göra detta är att det på dessa civila flygplatset finns handlingtjänster att tillgå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arlanda, Stockholm (ARN)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 63730000 Diverse kringtjänster för luftfart, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Försvarsmakten nyttjar flyg som transportmedel för gods och personal i myndighetens verksamhet. Utgångspunkten är att militära flygplatser nyttjas för att land och kvarbli samt lyfta ifrån. När militär flygplats inte är läglig att nyttja uppstår behovet att kunna nyttja civil flygplats istället. En förutsättning för att kunna göra detta är att det på dessa civila flygplatser finns handlingtjänster att tillgå.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 24
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
24 månader
Bromma, Stockholm (BMA)
Del nr: 2
Landvetter, Göteborg (GOT)
Del nr: 3
Sturup Malmö (MMX)
Del nr: 4