285207-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lager- och logistiktjänster
Referensnummer: UC-2018-281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillhandahålla distribution och lagerföring av förbrukningsmaterial till de som bedriver verksamhet i eller på uppdrag av Region Östergötland, inom kärnverksamheten hälso- och sjukvård. Distributionen och lagerhållningen ska bidra till en effektiv och säker materielförsörjning.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Upphandlande myndighet kommer att anta ett (1) anbud.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är för att behov finns för effektivt planerings- och samarbete mellan parterna, vilket Beställaren anser bäst uppnås genom att avtalspart innehar en helhetssyn på samtliga delar som ryms inom uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen