285210-2025 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – LMS - Ny lärplattform till Specialpedagogiska skolmyndigheten genom KPD
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelLMS - Ny lärplattform till Specialpedagogiska skolmyndigheten genom KPD
BeskrivningSpecialpedagogiska skolmyndigheten (SPSM) inbjuder leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i en konkurrenspräglad dialog (KPD) i enlighet med lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU) avseende Learning management system (LMS). Ansökan om deltagande ska lämnas enligt förutsättningarna som framgår av underlaget inkl. bifogade bilagor.
Intern identifierare2 STO-2024/712
Typ av förfarandeKonkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLMS - Ny lärplattform till Specialpedagogiska sko.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelGenerella krav (1)
BeskrivningUpphandlingen avser införande av ett Learning Management System (LMS). SPSM ska i systemet kunna producera, publicera, administrera och följa upp olika former av kurser och aktiviteter, både lärarledda och i självstudieformat, och för enskild, kollegial och kollektiv fortbildning, samt i olika omfattning och komplexitet. Det primära målet är att implementera lärplattformen för extern kompetensutveckling. I senare steg ska plattformen implementera intern kompetensutveckling för medarbetare. Uttryckta mål är att lärplattformen ska ge en sammanhållen lärupplevelse och vara enkel att förstå och använda, både för deltagare, men också för de som administrerar systemet och de som skapar och hanterar dess innehåll och kursutbud. Systemet ska vara en portallösning med sökbar kurskatalog, med myndighetens utbud av kompetensutveckling samlad i en plattform för alla. Andra mål är att systemet erbjuder möjlighet till stor pedagogisk variation i presentation av innehåll, samtidigt som det ger SPSM god förståelse för hur systemet används av kursdeltagare, så att kunskapen kan användas i ett kontinuerligt förbättringsarbete. Vision Visionen för vad projektet ska uppnå med ny lärplattform är formulerat i två meningar: "SPSM ska ligga i framkant vad gäller digitalt lärande." "Vår nya lärplattform ska tillfredsställa behoven av kompetensutveckling, både externt och internt." SPSMs vision är långsiktig och något vi gemensamt, som myndighet, strävar emot och här avser att nå inom en bestämd tidsrymd efter projektslut. Visionen fungerar vägledande och hjälper till i olika vägval och beslut som behöver fattas angående vad som ska och inte ska göras. Den ger en strategisk och taktisk kompassriktning. Effektmål De övergripande effektmålen för projektet är nära sammanlänkade med SPSM:s strategi för 2023-2027 och dess strategi för digitalisering, liksom dess strategiska utvecklingsmål 2024-2026. De är följande; att den nya lärplattformen: upplevs att förstå och använda, både av deltagare och av innehållsskapare, kursledare och administratörer. upplevs som lättare att hitta och förstå vilka den riktar sig till. ger myndigheten bättre förståelse för hur den används, så att kunskapen används i ett kontinuerligt förbättringsarbete. Ett mer långsiktigt effektmål för SPSM:s externa fortbildning, bortom projektets avslut, är att utbudet och innehållet bättre fyller kursdeltagares behov genom att kursutbudet är: varierat och passar olika behov, exempelvis när det gäller organisationstillhörighet, yrkesroll, erfarenhetsnivå, utbildningsnivå och tillgänglig tid. varierat även i omfattning, från micro-learning till större komplexa kursprogram, och i format, som exempelvis kollegiala och självstudier, ledarstyrda kurser och webbinarier. Viktiga, långsiktiga effektmål är också att: det externa kursutbudet möjliggör ett ökat deltagande och når ut till en stor andel av de ca 450 000 anställda i svenska skolan. Dessa återkommer mer frekvent och använder mer regelbundet lärplattformen. den nya lärplattformen används frekvent av SPSM:s enheter och medarbetare, för både organisationsutveckling och individuell kompetensutveckling. stärka professionalismen i myndighetens arbete med kompetensutveckling. Resultatmål Den nya lärplattformen uppfyller gällande lagkrav och är tekniskt robust. Den nya lärplattformen har en ingång som är enkel att förstå och använda och som anpassas efter individens grupptillhörighet och profil och visar material som passar denne. Kursutbudet är enkelt att söka och navigera i. Systemet har god design vad gäller digital tillgänglighet, både för deltagare och för innehållsskapare, kursledare och administratör. Den nya lärplattformen erbjuder möjlighet till stor pedagogisk variation i presentation av innehåll. Den nya lärplattformen erbjuder goda möjlighet till skapande och användning av automatiserad kommunikation via formulerade arbetsflöden och kanaler, och genom email eller systemnotifikationer. Den nya lärplattformen har avancerad statistikfunktionalitet som ger goda möjligheter att fortsätta utveckla lärplattformen och dess kursutbud. Den nya lärplattformen är integrerad med de av SPSM:s system som är relevanta, exempelvis: SPSM-konto, Microsoft Dynamics, Bildbanken, Zoom och Quickchannel, med W3D3 för diarieföring och e-arkivet för arkivering, samt med Microsoft Power BI för statistik och analys. Den nya lärplattformen kan användas för både extern och intern fortbildning. SPSM har också formulerat ett antal målbilder på olika områden. Dessa är öppna för diskussion och dialog inför fastställande av kravspecifikation och anbud. Målbilderna är beskrivna i bilaga 1. Omfattning Denna upphandling omfattar en lärplattform med dess införande, tillhörande integrationer, konsulttjänster i form av integrationsutveckling samt utbildning. Support ska ingå i tjänsten, under och efter införande. Uppskattade volymer Den uppskattade volymen för kursdeltagare i den nya lärplattformen är initialt 20 000 deltagare som kan öka upp till 100 000 under avtalstiden. Ca 130 kursledare/kursskapare och ett tiotal administratörer kommer också att introduceras och arbeta i LMS redan under implementeringsfasen.
Intern identifierare1643492