Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Containerhyra, hämtning av verksamhetsavfall och kasserat läkemedel
Referensnummer: 20318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för hyra av sopcontainer, transport av containers och borttransport av verksamhetsavfall. Containrar enligt denna upphandling är i huvudsak rekvirerade på grund av tillfälligt behov. Men det förekommer också fasta containrar för specifika behov eller att dessa samnyttjas av flera verksamheter som inryms i atalet. Undantagna är containers med tillhörande tömningstjänster för de fast utplacerade containrar som är knutna till kommunens källsorteringsavtal. Verksamhetsavfall för denna upphandling uppkommer från byggnationer (ej från byggentreprenader), rivningar, överbliven utrustning, utrangerade möbler, farligt restavfall från skolor och verkstäder, skyddsmaterial vid leveranser mm. Kommunens strävan är att verksamhetsavfallet skall vara sorterat vid avlämning så att hanteringen blir kostnadseffektiv, materialåtervinningen maximeras samt att energiåtervinningen blir optimal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen