285386-2016 - ResultatSverige-Klippan: Bränslen
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stationstankning Klippans kommun 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Klippans kommun.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
I Klippans kommun finns ett behov av drivmedel för de olika kommunala verksamheterna. Det är framförallt hemtjänsten inom Äldreomsorgen, transportutbildningen och verksamheten inom gata/park som har behov av lättillgänglig stationstankning för fordons- och maskininnehav. Totalt handlar det om ca 170 fordon.
Klippans kommun vill säkerställa tillgång till drivmedel till kommunens fordons- och maskinflotta samt tjänster och produkter som kan betraktas som tillhörande fordon som t.ex. biltvätt, olja och spolarvätska.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
09100000 Bränslen, 09130000 Petroleum och destillat, 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 24000000 Kemiska produkter, 24611100 Fasta drivmedel, 50112300 Biltvätt och liknande tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.