285405-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Helsinborg: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare CCS
Referensnummer: 23/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsultmäklare. Konsultmäklaren ska förmedla konsulter för behov med koppling till CCS-projekt.
Upphandlingen avser konsultmäklare för avrop avseende konsultstöd kopplat till Öresundskrafts CCS-projekt (Carbon Capture & Storage). Öresundskrafts behov kommer att omfatta konsulter med olika kompetenser, erfarenheter och roller bland annat inom partneringarbete och med avtalsform Fidic. Behovet är svårt att förutse på förhand och kan ofta uppstå med kort framförhållning.
Konsultmäklaren ska ansvara för kvalitet och administration kring förmedlade konsultbolag och konsulter, samt en systemlösning för administration av t.ex. avropsprocessen, fakturering och tidrapportering, möjlighet att ta ut statistik och uppföljning av avtal och konsulter.
Öresundskraft ser ett preliminärt behov av konsulter inom exempelvis:
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektledning
Partneringledning
EU-ansökan
EU-policy
Strategi
Affärsutveckling
Ekonomi, kalkylering och kostnadskontroll
HSE
QA/QC
Byggledning
Byggkonstruktion
Mark och grundläggning
Byggplatsansvar
Process och dokumentation
Rörkonstruktion
Automation, styr, regler, instrumentering
Elinstallationer
Driftsättning
Kommunikation och opinionsmätning
Försäljning och kundrelationer
Tillstånd, miljö, riskutredningar, spridningsberäkningar luft och vatten, mm
Transport och logistik
Uppskattad volym för ramavtalet är runt 15 mnkr per år. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.Öresundskraft lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras och såväl öka som minska, under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 100 mnkr. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till 6 år, vid ett eller flera tillfällen. Total avtalstid inklusive eventuella förlängningar är max åtta (8) år. Planerad avtalsstart är 2023-11-01.
AvgränsningarKonsultmäklaren ska endast förmedla konsulter för uppdrag som har en koppling mot CCS-projektet.