28542-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Stängsel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stängsel
Referensnummer: 2021-71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928200 Stängsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar inköp av stängsel, grindar, tillhörande material (tillbehör, reservdelar) och tjänster (montering, markarbete och som option underhåll och reparation) till kommunens verksamheter (förskolor, skolor, äldreboende, idrottsplatser och lekplatser, etc).
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Mercell TendSign senast den 2022-02-18 14:00.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928220 Stängselmaterial, 44221300 Grindar, 45340000 Montering av stängsel, räcken och säkerhetsutrustning, 45421148 Montering av grindar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Upphandlande myndighet, kommunbolag och beställare är:
Kalmar kommun (org.nr 212000-0746)
Torsås kommun (org.nr 212000-0696)
Mörbylånga kommun (org.nr 212000-0704)
Emmaboda kommun (org.nr 212000-0738)
Kalmar vatten AB (org.nr 556481-7509)
Kretslopp Sydost AB (org.nr 222000-1883)
Omfattning
Under avtalsperioden kan omfattning av nämnda uppdrag variera. Flera avrop kan ske samtidigt.
Beställaren uppskattar att den totala inköpsvolymen per år till ca 2 miljon SEK. Takbelopp för denna upphandling uppskattas vara 10 miljoner SEK för hela avtalsperioden.
Ramavtal där avtal kommer att tecknas med två (2) leverantörer under förutsättning att att finns minst två (2) anbud att utvärdera.
För ordervärden över 20 000 kr gäller förnyad konkurrensutsättning med de antagna leverantörerna.
För ordervärden under 20 000 kr och reservdelar gäller rangordning där leverantör nummer 1 ska tillfrågas i första hand, därefter nummer 2.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Upphandlingen genomförs via Mercell TendSign.
All kommunikation i Upphandlingen sker via Mercell TendSign. Anbudsgivare anmodas att kontrollera att epost från Mercell TendSign inte hamnar i skräppost.
Leverantören ska ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning för att kunna fullgöra ramavtalet. Leverantören anses ha tillräcklig ekonomisk och finansiell ställning om denne har:
en riskklassificering/rating enligt affärs- och kreditupplysningsföretaget Credit Safe AB som inte understiger medel risk (kreditvärdig 50)
Leverantören ska ha tillräcklig teknisk och yrkesmässig kapacitet för att utföra uppdraget. Med tillräcklig teknisk och yrkesmässig kapacitet avses att leverantören utfört 2 liknande uppdrag och kan presentera referenser avseende dessa uppdrag på begäran av beställaren. Samtliga referensuppdrag ska vara till någon del utförda under de senaste tre (3) åren räknat från sista dag för anbudslämning.
Prövning av anbud
Utvärdering kommer att ske av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav och som lämnats av leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven ovan.
Beställaren kommer att anta det mest fördelaktiga anbudet, baserat på omdöme och pris. Beställaren kommer att ta hänsyn till nedan angivna kriterier:
Referenspoäng
Pris reservdelar
Den två (2) leverantörer som har högsta omdömet kommer att tilldelas ramavtalet, förutsatt att det finns två (2) godkända anbud. Om 2 eller fler hamnar på samma omdömespoäng kommer lottning ske.
Bilagor
1. Sanningsförsäkran
2. Undertecknande av anbud
3. Reservdelsprislista
4. Områdeskarta Kretslopp Sydost